+420 775 654 699
Právě se nacházíte: Úvodní stránka » Rádce LED osvětlení

Rádce LED osvětlení

 

LED dynamická CCT technologie

LED dynamická CCT svítidla jsou nový úsporný typ osvětlení, u kterého lze měnit barvu světla od 3000 - 6500K a itntenzitu světla. To znamená, že jste schopni si vytvořit barvu světla, na kterou máte zrovna náladu nebo okolní atmosféře zrovna nahrává. Teplou bílou barvu, neutrální nebo studenou bílou lze zároveň i stmívat. Součástí svítidel je dálkové ovládání, které vysílá RF signál o frekvenci 2,4GHz. Na 1 ovladač je možné zapojit až 200 ks svítidel do 4 světelných zón. Na všechny naše produkty poskytujeme záruku 36 měsíců.  
 

 

LED žárovky

O tom, že LED žárovky a LED svítidla celkově šetří až 80% energie, mají dlouhou životnost atd., už všichni víme. Ale jak si správně takové LED svítidlo či žárovku vybrat? Hlavním ukazatelem správného výběru jsou světelné toky- tzv. počty lumenů (lm) místo porovnání výkonu ve wattech, které není zdaleka směrodatné. V tabulce uvedené níže, naleznete pomůcku, která Vám Váš výběr usnadní.

 

Klasické žárovky                                  LED žárovky /W                                       LED žárovky /lm                             

     25 W                                                         3 W                                                   300 - 360 lm

     40 W                                                4 W - 5 W                                                   440 - 600 lm

     60 W                                                7 W - 8 W                                                   800 - 960 lm

     75 W                                               9 W - 10 W                                                  1080 - 1200 lm

 

Připravili jsme pro Vás přehled patic pro LED žárovkyNejznámější paticí díky klasickým žárovkám je E27.Pokud hledáte nové žárovky pro své bodové osvětlení, nejspíše to bude typ patice GU10 nebo MR16.Pokud si nejste jisti jakou patici vybrat, můžete nás kontaktovat, případně doporučujeme přečíst označení (návod) vašeho svítidla nebo původní žárovky.

 

Přehled patic LED žárovek

 

Porovnání LED, úsporné a wolframové žárovky

Do tabulky jsme pro názornou ukázku porovnali tři podobné žárovky v kategorii. Můžete tak jednoduše porovnat, která žárovka je ta pravá pro Vaši kuchyňskou linku, obývací prostor, dětský pokoj, průmyslové prostory ale i Vaši peněženku. 

 

Svítivost LED osvětlení

Pro různé prostory se hodí jiná intenzita světla. Například pro osvětlení schodiště, venkovní či orientační světla, skladiště, garáž stačí méně výkonné, ale velice úsporné LED světla. Naopak v prostorech, kde je zapotřebí dostatek světla doporučujeme LED osvětlení s vyšším výkonem, které mají také větší světelný tok. LED osvětlení pod kuchyňskou linkudo kanceláře, ke čtení, pracovnu je vhodné vybavit výkonnými LED žárovkami, panely a trubicemi.

 

Vyzařovací úhel LED osvětlení

Vyzařovací úhel určuje směr světelného toku. Pro dekorativní osvětlení interiéru, kuchyňské linky, schodištěí úhel LED osvětleníje často využíván menší vyzařovací úhel, často je využíván pro bodová světla. Pro osvětlení větších prostor je vhodné použít vyšší vyzařovací úhly, které osvítí větší prostory.

 

Barva světla

  Dalším důležitým kritériem správného výběru je dobře zvolená barva světla. Ta je udávána v Kelvinech a platí, že čím vyšší údaj v Kelvinech, tím studenější barva světla.

 

Nejčastější rozlišení barev LED svítidel

Teplá bílá (rozmezí 3000-3500K) - žlutá barva světla. Čím více hodnota roste, tím méně žluté světlo je. Například ale na rozdíl od žluté barvy klasické žárovky je žlutá barva LED žárovky o něco bělejší. Upřednostňuje se do domácností.

Neutrální bílá (rozmezí 4000-4500K) - bílá barva světla, blížící se k dennímu světlu. Oblíbená bývá v kancelářích.

Studená bílá (rozmezí 6000-6500K) - stále bílá barva, na spektru už blíže modré barvě než žluté. Odpovídá jasnému dennímu světlu. Doporučuje se do výroben, laboratoří aj.

 

Teplota chromatičnosti (Barva světla)

 

 

Barva světla v reálném příkladu

 

 

Teplá bílá (WW)                                Studená bílá (CW)

 

Při koupi LED svítidla je také nutno zvážit barvu jeho krytu. Teplou bílou barvu světla může lehce změnit jeho mléčný kryt. Světlo tohoto LED svítidla bude méně žluté, než toho samého svítidla s krytem čirým.

 

Index podání barev – (Ra nebo CRI) je další jednotkou, kterou je při výběru dobré zohlednit. Je to schopnost světelného zdroje přesně reprodukovat barvy v porovnání s osvětlením od slunce. V praxi řečeno- dlouhodobě nesmí být Ra < 80, a v prostorech s vyšší náročností na rozlišování barev by mělo být Ra 90. Maximální Ra pro dokonalou shodu je 100.

Důležité je také si říci, jaký vyzařovací úhel potřebujeme a od světla očekáváme. Malý úhel je využíván spíše pro designové osvětlení a širší úhel pro osvětlení hlavní.

V souvislosti nejen s LED svítidly jste se mohli setkat s termínem Lux (lx). Ten značí hustotu světelného toku na plochu. Je využíván zejména pro návrhy osvětlení, kolik svítidel bude v prostorách třeba k dosažení určité intenzity osvětlení. Například v kanceláři je standardem, aby pracovní plocha měla průměrnou hodnotu intenzity osvětlení kolem 500lx. V níže uvedené tabulce získáte přehled využívané intenzity v praxi.

 

Druh prostoru, úkolu nebo činnosti

Osvětlení (lx)

Schodiště

30

Garáží, chodeb, skladišť a odstavných prostor

60

Skladiště, byty, restaurace, divadla

120

Kuchyně, obývací pokoje a jídelny

250

Příprava jídel nebo kancelářské a laboratorní práce

500

Haly, šatny, koupelny

720

Pro čtení a psaní, výstavy, obchodní domy

750

Jemná montáž, elektronika

1500

Hodinářství, subminiaturní elektronika

2000

Precizní práce apod.

5000

 

Kde všude najdeme světlo z LED ?

LED osvětlení díky svým možnostem a úspoře energie našli široké uplatnění. V běžné domácnosti přiosvětlení interiéru, podhledové osvícení, světlo pod linku, bodová světla do sádrokartonu. Vhodné využití je například na Vaší zahradě jako venkovní světla či solární osvětlení zahrady. LED diody na Vánoce rozzáří Vaše stromy, okna a další prostory. Často si jich ani nevšimneme, ale svítíme s ledkami na kole ve svítilně, orientační značení, akvária, veřejné osvětlení a pod. 

 
 

Co je to LED ?

LED OSVĚTLENÍ je zdroj světla LED z anglického názvu Light Emitting Diode v překladu -světlo emitující dioda. Tato technologie se vyznačuje nejnižšími energetickými náklady, dlouhou životností a širokou škálou výběru. Za posledních pár let zaznamenala LED technologie obrovský technický pokrok. Možná proto, ale i díky dostupnějším cenám, pomalu ale jistě LED ŽÁROVKY společně s LED PÁSKY nahrazují klasické žárovky.

O nás

Společnost ElektroRádce.cz se sídlem v Pardubicích je obchodní společností poskytující komplexní, kvalitní, a přesto dostupné služby v oblasti elektro. Společnost se zaměřuje především na projekci, prodej a pozáruční servis LED svítidel. Hlavní cíl společnosti spočívá v úspoře Vašich peněz, ekonomickému přístupu k Vámi spravovaným budovám, elektrosítím a dalším zařízením. Naše firma je na trhu od samého počátku užívání LED zdrojů běžnými uživateli. Hlavní náplní firmy je práce s revolučními produkty v oblasti světelné techniky a technologiemi, které souvisejí s přenosem světla v domácnostech, firmách, obcích a městech.

V oblasti obchodní činnosti i v oblasti servisu, montáže a projekce používáme produkty značky LEDeye, které se řadí mezi nejmodernější výrobky v oblasti LED technologií.

Kde nás najdete

 
Copyright © 2014 - Developed by Aria-studio.cz